ThInClIent Çözümleri

TERMINAL SERVER THINCLIENT ÇÖZÜMLERİ

Thin client (ince istemci), merkezi bir servere bağlanarak bu sunucu üzerinde oturum açmaya ve program çalıştırmaya yarayan kullanıcı terminalidir. Sunucu tabanlı bilgi işlem olarak adlandırılan bu yapıda bütün uygulamalar sunucu üzerinde çalışır. İnce istemcilerin işlevi klavye ve fare üzerinden gelen girdileri sunucu üzerinde çalışan programa iletmek ve oradan gelen görüntü bilgilerini terminal ekranına yansıtmaktır. Üzerinde yerel internet tarayıcı bulunan thinclient ile web tabanlı programları çalıştırmak ve internette gezinmek de mümkündür.

Thinclient uygulamaların çalıştığı sunucuya yerel yada geniş alan ağı (LAN/WAN) üzerinden bağlanabileceği gibi internet üzerinden de erişebilir.

Thinclient, günümüzde giderek yaygınlaşan bulut bilişim (cloud computing) yapısı için de kullanıcı erişim birimi olarak kullanılan temel cihazlardır.

Neden Thin Client ?

Son kullanıcıya verilen bilgisayar esasen günün önemli bir kısmında atıl durmaktadır. Buna karşılık kendi işlemcisi, işletim sistemi ve hard disk ile küçük/basit bir servere eşdeğer haldedir.

Böyle küçük küçük çok sayıda server cihazları yerine tek bir güçlü server ve onun etrafında minik minik, ihtiyacı görmeye yetecek ama üzerinde gelişmiş bir işletim sistemi bulunmayan basit terminalleri kullanmak daha akılcı ve ekonomik görünmektedir.

Çünkü Thinclient sizi bilgisayarların bakım/servis bedelleri zaman içinde işletim sisteminin yenilenmesi, artan ihtiyaca bağlı olarak hafızanın yükseltilmesi, ve ileride sistemin bütün olarak yenilenmesi gibi hem masraflı hemde zaman/iş kaybı getirecek işlerden kurtarmaktadır.

Faydaları Nelerdir ?

  • Kullanıcılara ait PC’lerin bakım ve destek maliyetlerini en aza indirir.
  • Yönetilmesi kolaydır.
  • Güvenlik yönünden gelişmiştir.
  • Bilgisayarlarda ki  işletim sistemini yenilemeyi onun da sebep olacağı donanım değiştirmeyi gerektirmemektedir.
  • Hem ilk sahip olma, hem de işletme maliyeti düşüktür. Bu itibarla ekonomiktir, işletmelerde verimliliği arttırıcı bir unsurdur.
  • Virüs derdi minimize edilmiştir

Thin Client Ürününün Ortaya Çıkışı

Thinclient’in hareket noktası Unix aptal terminalinin yavaşlığı, tek renk, sevimsiz ve donuk görünümündeki olumsuzlukları iyileştirmek isteği; ama günümüz bilgisayarlarının toplam sahip olma maliyetleri yüksekliğinin insanları yıldırma noktasına getirmiş olmasıdır.

Geçmişte IBM, ORACLE ve SUN şirketleri önderliğinde Network Computer kavramı oturtulmaya çalışılmışsa da pazarda fazla bir başarı gösterememiştir. Network Computer’de özel ama çok basit bir işletim sistemi kullanılmak istenmiştir. Bu durum ise bazı zorlukların aşılamamasından dolayı sıkışmış ve bilgisayardaki mevcut programların çalıştırılamamasından dolayı onun yerine kullanıcı alternatif programların kullanımına zorlanmak istenmişse de kabul görmemiştir.

Citrix şirketi; Microsoft’un terminal server edition ürününü lisanslayarak ilk önce DOS uygulamaları için Winview – Server ürününü pazara sundu.

Daha sonra Winframe- Server ürünü hem Dos, hemde windows uygulamaları için geliştirildi.

Son olarak Winframe Server ürünü ile CITRIX kendi ICA protokolünü geliştirerek hem Dos hemde Windows uygulamalarına her türlü ortamdan erişme imkanını getirdi.

Eğer bilgi işlem yapınızda terminal server mantığı yoksa Dure Bilişim konusunda uzman personel ile Thinclient ve terminal server projeleriyle hizmetinizdeyiz.

Unutmayın dağınık kullanıcı data yapısının merkezde toplanması , toplam maliyetin düşük olması , kullanıcı sorunların en aza indirilmesi anlamında Thinclient hem ekonomik hemden kullanım olarak tercih edilebilecek bir yapıdır.