Bilişim Güvenlik Çözümleri

Bilişim Güvenlik Çözümleri’nin ortaya çıkışı aslında günümüz dünyasında kurum-şirketlere ait bilginin, yasal olmayan yollarla elde edilmesi yönündeki çalışmalar gitgide daha karmaşık ve engellenmesi zor bir hale dönüşmesi ile ortaya çıkmıştır. Oldukça hızlı değişen ve gelişen internet ağı ve sistemlerle birlikte, bilginin korunması ve güvenliğinin sağlanması, sadece network yapısının korunmasıyla yeterli olamadığı için, tüm alanlarda güvenlik çözümleriyle önlem almak gerekmektedir. Bu noktada, kurum-şirketler için sadece ağ bazında güvenlik sağlayan Firewall ve IPS gibi ürünlerin dışında; web güvenliği, son kullanıcı güvenliği, network erişim kontrolü, veri kaybı önleme (DLP) gibi çözümleri de güvenlik  yapısını tamamlayan elemanlar olarak  yerini almaktadır.

Dure Bilişim olarak güvenlik çözümleri kapsamında;

  • Güvenlik Duvarı (Firewall)
  • Sanal Özel Ağ (VPN-Virtual Private Network)
  • Saldırı Tespit Sistemleri (IDS-Intrusion Detection Systems)
  • Saldırı Önleme Sistemleri (IPS-Intrusion Prevention Systems)
  • Son Kullanıcı Güvenliği (End-User Security)
  • Veri Kaybı Önleme (DLP-Data Loss Prevention)
  • Ağ Erişim Kontrolü (NAC-Network Admission Control)
  • Web Filtreleme (Web/Url Filtering)
  • Mesajlaşma Güvenliği (Messaging Security)
  • Şifreleme (Encryption)

gibi pek çok teknoloji ve hizmetlerle projelendirme ve uçtan uca çözüm sunmaktadır. Konusunda uzman personeli ile danışmanlık, projelendirme, tasarım, kurulum, sürüm güncelleme, versiyon yükseltme, bakım ve destek hizmetlerinin sağlanması gibi çok geniş bir yelpazede müşterilerinin gereksinimlerini karşılamaktadır.

Yapılan işlemlerden bahsetmek gerekirse;

Antivirüs Çözümleri

Antivirüs yazılımlarının yönetimini tek merkezde toplayıp, merkezi olarak  yazılımın ve güncellemelerinin dağıtılması ve yönetilmesi.

Güvenlik Duvarı (Firewall)

Dure Bilişim geniş alan ağı koruması için donanım  veya yazılım tabanlı sistemleriyle, şirketlerin güvenlik ihtiyaçlarına göre çözümler üretip kurulum, ayarlama, son testleri de yaparak hizmeti teslim etmektedir.

Ağ Erişim Kontrolü

Yerel ağlarda bulunan kaynaklara erişimin kontrolünü bu ağ sistemlerinde bağlantıyı sağlayan cihazlar üzerinde çeşitli ayarlamalar yaparak sağlamaktır

Web Filtreleme Çözümleri

Yerel alan ağı kullanıcılarının, internet üzerindeki kaynaklara, web tarayıcısı yazılımları üzerinden erişimlerinin kontrolü, denetlenmesi ve gerekli durumlarda engellenmesi işlemidir.

Sanal Özel Ağ (VPN) Çözümleri

Coğrafi olarak ayrı konumlanmış olan birden fazla yerel alan ağının veya bir yerel alan ağının konum olarak farklı noktalarda bulunan ve sürekli dolaşımda olan kullanıcılarının, kurulacak bir erişim sistemi ile  aynı yerel alan ağın bir parçasıymış gibi çalışma ve kontrolünü sağlayan sistemdir.

Sistem Güvenliği Çözümleri

Sunucular ve istemcilerde çalışan işletim sistemleri, yazılımlar ve  burada üretilen tüm şirket verilerinin içeriden yada dışarıdan erişim, varlık ve bütünlüğünün güvene alınması için yapılan tüm işlemlerdir.

Ağ Güvenliği Çözümleri

Otomatik güncellemeler ve merkezi yönetim sistemleri ile geniş alan ağı koruması için gerekli sistemleri müşterinin ihtiyacına göre projelendirip uzman personelimiz ile kurarak, ayarlamalarını müşteri ihtiyaçlarına göre yapma işlemidir.