Altyapı Hizmetleri

Ağ (Network) Nedir ?

Kullanıcıların, bilgisayar sistemlerindeki donanım ve yazılım kaynaklarını hızlı ve güvenli bir biçimde paylaşmasını sağlayan sistemdir. Ağ yapısını temel olarak; ağ altyapısı ve aktif cihazlar olarak iki bölüme ayrılabilir.

Ağ Alt Yapısı Nedir

Ağ altyapısı, bilgisayarların tümünü birbirine bağlayan kablo, panel, kabin, kablo kanalları gibi bileşenlerin tümüne denir.

Aktif Cihazlar Nelerdir?

Aktif cihazlar, ağ altyapısı üzerinden iletişimi sağlayan  cihazlardır. Bu cihazlar, bilgisayarlar (sunucu, istemci vs.) ve bunlar üzerinde çalışan yazılımlar (e-posta sunucusu, web sunucu, dns sunucu vs.) Hub / switch / router / firewall gibi ağ trafiğini yöneten yada print server gibi ağ üzerinde bir donanımı ya da hizmeti kullanıcılara ulaştıran yada Kablosuz bağlantıyı sağlayan kablosuz ağ cihazları gibi cihazlardır. Ağ üzerinde  yetkilendirme, paylaşım, iletişim ve güvenlik bu cihazlar ve üzerilerin de çalışan yazılımlar ile sağlanır.

Projelendirme ve Yapım Aşaması

  • Tüm bu sistemlerin altyapısındaki pasif bileşenlerin doğru bir şekilde konumlandırılması, catx ve fiber kablolamanın yanı sıra uygun ürünlerin kullanılarak tüm sonlandırma işlemlerinin yapılması
  • Tüm hatların test ve dokümantasyonları, kabin yerleşimleri, ana sistem ve  ara sistem odalarının uygun ve verimli bir  şekilde işletilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılması (kesintisiz güç kaynakları, iç dizayn, soğutma ve tüm güvenlik ihtiyaçlarına yönelik projelendirilme ve uygulama).
  • Mevcut sistem odaları ve altyapıların iyileştirilmesi, düzenlenmesi için gerekli bakım ve destek işlemlerinin yapılması.
  • Tüm bunların yanında tesisleriniz için zayıf akım tarafındaki tüm kablolama ihtiyaçlarınızı projelendirilip yapılması.