Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı Ev Teknolojileri ve Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Nedir?

Evinizdeki yada binanızda ki tüm işleri bir tıkla yapabileceğiniz, kontrol edip, zamanlama ayarı ile sizin kontrol etmenize gerek duymadan kendi kendine yapabileceği sistemin bütününe Akıllı Ev Teknolojileri ve Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri denir. Bu sistemle iş yerinden evinize gelmeden ya da sabah kalktığınızda pencereleri açıp evi havalandırabilirsiniz.  İş-misafirlik dönüşü için evi ısıtabilir yada soğutabilir, sıcak bir duş için kombiyi açabilir, evcil hayvanınızın beslenmesini ayarlayabilirsiniz. Ya da uzun zamandır planladığınız tatile ailecek çıktığınızda  evinizin güvenlik sistemine ve kameralara ulaşabilir, sistem ayarı ile (ışık açıp kapama perde açma kapama) evde biri var görüntüsü verebilirsiniz. Tatildeyken çok sevdiğiniz bahçenizdeki bitkilerin, çimlerinizin otomatik olarak belirli saatte yada nem durumuna göre sulanarak daima yeşil kalmasını sağlayabilirsiniz. Size de rahatça tatilinizin keyfini sürmek kalır.  Üstelikte bunları elinizdeki cep telefonu tablet yada bilgisayarınızda kolayca yapabilir yada yaptığınız programlama ile hiç düşünmeden yapılacağından emin olabilirsiniz.

Akıllı Ev Teknolojileri ve Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Bu sistemler genelde bluetooth ve wifi sistemleri üstünden çalışır. Günümüzde genel olarak wifi sistemi kullanılmaktadır. Sistem tüm birimleri kontrol eden bir ana merkez üstünden yönlendirilir, programlanır. Evinizde aktif bir internet bağlantınız bulunduğu sürece dünyanın her yerinden mobil cihazlar yada dizüstü-masaüstü bilgisayarlarınızdan kesintisiz olarak ulaşabilirsiniz. Günümüzde gelişen teknoloji ile neredeyse sınırsız ürün bu otomasyon sistemine dahil edilip kullanılabilir. En bilinen örnekleri vermek gerekirse;

Akıllı ampuller: Evinizin tüm ışıklarını istediğiniz gibi açıp kapatabilir, açılıp kapanması için zamanlayabilir yada ışık yoğunluğunu arttırıp azaltabilirsiniz.

Ev Güvenlik Kameraları: Evinizin iç ve dış tamamına yayılmış kameralar ve gelişmiş sensör birleşenleriyle ufak bir hareketliliği bile algılayıp size çeşitli şekillerde( sms, alarm vs) bildirim yapabilir.

Akıllı Kapı Kilidi: Eve girmek için klasik anahtarlar artık yavaşça terk ediliyor. Akıllı kapı kilidi sistemi ile eve belirlediğiniz kişiler belirlediğiniz saatlerde ulaşabilir, eve girip çıkanların kaydını tutabilir ve kendinizi emniyete alabilirsiniz. Üstelik bu sistemi ister bir şifre isterseniz cep telefonu uygulaması ile basitçe yönetebilir programlayabilirsiniz.

Akıllı İklim Kontrolü: Evinizde kurulu bir otomatik termostat sistemiyle evinizi sıcak yada soğuk havalarda farklı şekillerde ayarlayabilir yada daimi bir sıcaklığa sabitleyebilirsiniz.

Akıllı Beyaz Eşyalar: Son yıllarda çok sayıda üretici akıllı cihazları piyasa sürüyor. Boşalan buzdolabında ki eksikleri belirlemeden cihazlarda ki soruna  yahut belirli bir vakitte cihazların çalışmasını programlamaya varan bir çeşitlilik var. Akıllı cihaz sektörü hala gelişen bir sektör olsa da günümüzde pek çok alternatifle ihtiyaçlarımızı gidermeye devam ediyorlar.

Sizde evinize, binanıza sistemleri kurdurarak zamandan, enerjiden tasarruf edip, sevdiklerinizi güvene alıp daha onlarla fazla vakit geçirebilir hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.